• Szacuje się, że transport odpowiada za 20-25% światowej emisji dwutlenku węgla 
  • W samej Unii Europejskiej aż za 60% emisji w transporcie odpowiadają samochody osobowe 
  • Transport drogowy w Polsce odpowiada aż za 95% ogółu emisji transportowych 

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Zrównoważona mobilność został Wrocław. Wrocław, jako jedno z pierwszych miast w Polsce opracował kompleksowy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) „nowej generacji”, opracowany z uwzględnieniem najnowszych wytycznych ELTIS, dla całego obszaru funkcjonalnego. Dodatkowo w dokumentach, takich jak Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu oraz Studium, wyznaczone zostały kierunki rozwoju miasta przyjaznego mieszkańcom oraz środowisku. Mają one przełożenie na inwestycje i działania miejskie. Wrocław stawia na zielone trasy rowerowe, nowe (zielone) trasy tramwajowe czy inwestycje w przyjazną środowisku flotę pojazdów komunikacji zbiorowej.  

Na szczególną uwagę zasługuje również budowanie przez miasto parkingi ‘Parkuj i jedź’, liczne działania na rzecz zachęcania mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, dużo terenów wyciszonego ruchu oraz rozwój transportu szynowego. Oprócz realizowanych inwestycji o charakterze trwałym, Wrocław już od roku 2003 cyklicznie bierze udział w Europejskim Tygodniu Mobilności, dążąc do trwałych zmian w preferencjach transportowych mieszkańców miasta i aglomeracji. Dodatkowo Wrocław jako jedno z nielicznych miast w czasie pandemii nie ograniczyło siatki ani częstotliwości przewozowej.  

Przeczytaj również

ZITY by Mobilize – usługa samoobsługowego wynajmu samochodów elektrycznych w Paryżu

20 maja 2020 roku Grupa Renault uruchomiła w Paryżu usługę wynajmu samoobsługowego ZITY by Mobilize. Do dyspozycji mieszkańców Paryża dostarczono flotę 500 w pełni elektrycznych samochodów Renault ZOE…

Stalowa Wola – laureat konkursu w kat. Zrównoważona mobilność

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Zrównoważona mobilność została Stalowa Wola.

Francuskie inspiracje dla polskich miast 

Inwestycje w zieleń  W 2020 roku “The National Union of Landscape Enterprises” oraz “Hortis” zaprezentowały ranking najbardziej zielonych miast we Francji.

Zakaz lotów krótkodystansowych we Francji, a rozwój zrównoważonej mobilności

Wraz z rozwojem lotnictwa i obniżeniem cen biletów, pojawił się problem zwiększających się z roku na rok emisji związanych z tą formą transportu.

Niemcy rewolucjonizują transport

Transport to jedno z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Szeroka dostępność samochodów osobowych i lotów także krótkodystansowych oddala nas od osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2024