• Nawozy sztuczne są powszechnie wykorzystywane w rolnictwie, co negatywnie wpływa na środowisko 
  • W ramach Europejskiego Zielonego Ładu, minimum 25% terenów uprawnych musi być uprawianych metodą rolnictwa ekologicznego do 2030 roku  
  • Tereny uprawiane metodą rolnictwa ekologicznego charakteryzują się 30% większą bioróżnorodność niż tereny uprawiane tradycyjnymi metodami 
  • Nawozy organiczne są ekologiczną alternatywą dla nawozów syntetycznych, pozwalająca na realizację założeń rolnictwa ekologicznego  

Produkcja energii elektrycznej odpowiada za 40% całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla. Zapewnianie elektryczności i ogrzewania nieruchomości stanowi 30% emisji CO2 i 26% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Realizacja planów dotyczących neutralności klimatycznej do roku 2050, będzie wymagała kompletnej metamorfozy sektora energetycznego. Szczególnie dużym wyzwaniem będzie to dla Polski, która ma niezwykle wysoką emisję gazów cieplarnianych produkowanych na kilowatogodzinę wytwarzanej energii. Ten niechlubny wynik jest konsekwencją niskiego udziału OZE w miksie energetycznym i znacznego wykorzystania stałych paliw kopalnych, takich jak węgiel.

Aby osiągnąć neutralność klimatyczną niezbędna jest rewolucja w metodach pozyskiwania energii. Największy nacisk kładzie się na wykorzystywanie odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, energia geotermalna, czy energia słoneczna. Ta ostatnia stanowi najbardziej powszechne źródło energii na Ziemi, a w przeciągu słonecznej godziny na naszą planetę trafia ta sama ilość energii jaką cała ludzkość zużywa w ciągu roku! Niestety mimo rosnącej popularności paneli fotowoltaicznych, wciąż nie jesteśmy nawet blisko korzystania z choć części tego potencjału. Obecnie, w Polsce około 18% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, co daje nam dopiero 21. miejsce w Unii Europejskiej.  

Nasze mierne wyniki w rankingach europejskich zdecydowali się poprawić mieszkańcy pewnego niezwykłego bloku w Szczytnie. Wspólnota budynku przy Śląskiej 12 w 2014 roku zdecydowała się przeprowadzić rewolucje w zakresie metod pozyskiwania energii elektrycznej. Wtedy też rozpoczęła się instalacja pomp ciepła, które pozyskują i rozprowadzają ciepło ze wnętrza ziemi. Na dachu bloku pojawiły się również 153 panele fotowoltaiczne. Aby móc w pełni się usamodzielnić i przestać dokupować energię niezbędną do operowania pomp, mieszkańcy zdecydowali się zbudować większe balkony, co oprócz zwiększenia przestrzeni mieszkań, zapewniło miejsce na dodatkowe panele. Rozwiązania zastosowane w już słynnym teraz szczytnowskim bloku pozwoliły na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i zakupu elektryczności. Blok ten stanowi też unikalny przykład tego jak możemy przeprowadzić transformację, która przybliży nas do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.   

Przeczytaj również

Budownictwo na nowo, czyli domy pasywne

Europejski Nowy Zielony Ład wyznaczył ambitny cel jakim jest zostanie pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem na świecie.

Rezyliencja miejska – nowy paradygmat rozwoju

Termin „rezyliencja” oznacza zdolność danego organizmu bądź systemu do powrotu do sprawności po doznanym wstrząsie, który naruszył jego struktury lub dotychczasowy sposób działania.

Warszawa - laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, OZE, Jakość Powietrza

Warszawa jest symbolem konsekwencji i długoterminowej pracy nad poprawą efektywności energetycznej budynków oraz budowania zrównoważonych wzorców rozwoju miejskiego.

Farmy wertykalne – pionowe uprawy w miastach

Produkcja żywności odpowiada za ¼ wszystkich emisji gazów cieplarnianych, za co w dużej mierze odpowiada transport owoców i warzyw.

Gdynia – laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, Odnawialne Źródła Energii

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Efektywność Energetyczna i Odnawialne Źródła Energii została Gdynia.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2024