• Budownictwo odpowiada za konsumpcję 40% energii w Unii Europejskiej 
  • Od 2030 roku wszystkie nowe budynki w UE będą musiały być zeroemisyjne 
  • Domy pasywne używają jedynie 10-20% energii potrzebnej dla tradycyjnych budynków 
  • Na polskim rynku mamy rozwijającą się ofertę usług związanych z budownictwem domów pasywnych 

Europejski Nowy Zielony Ład wyznaczył ambitny cel jakim jest zostanie pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem na świecie. Realizacja tych planów wymaga drastycznych zmian w wielu dziedzinach naszego życia. Dotyczy to również miejsc, w których mieszkamy i pracujemy. Budownictwo zużywa 40% wytworzonej energii i odpowiada za 36% całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej. Jest ono jednym z kluczowych obszarów niezbędnych do skutecznej transformacji. Od 1 stycznia 2030 każdy nowy budynek w UE będzie musiał być zeroemisyjny, co stanowi istotny czynnik napędzający nowe metody budownictwa. Przemianę naszych nieruchomości przyspieszyć może również aktualny kryzys energetyczny, który zmusza nas do myślenia o wydajności i energooszczędności. 

Aktualne trendy z zakresu ochrony środowiska i zapowiedź przyszłych regulacji spowodowały znaczny wzrost popularności rozwiązań takich jak domy pasywne. Dzięki inteligentnemu projektowi takie budowle używają energii słonecznej, wewnętrznych źródeł ciepła i odzyskiwania ciepła do ogrzewania pomieszczeń zimą. Podczas lata, pokoje utrzymują chłodne temperatury poprzez użycie technik, takich jak strategiczne zacieniowanie. Takie rozwiązania eliminują potrzebę posiadania tradycyjnych systemów ogrzewania i chłodzenia. Oszczędności wynikające z tego tytułu, pozwalają na zakup lepszych okien, materiałów izolacyjnych i systemów wentylacji, dzięki czemu pasywne domy potrzebują jedynie od 10 do 20% energii niezbędnej dla tradycyjnych budowli.  

W Polsce operują już firmy, które specjalizują się w budownictwie domów pasywnych. Twój Dom Pasywny to firma, która zajmuje się budową domów energooszczędnych, pasywnych, bądź nawet dodatnich energetycznie. Ich kompleksowa oferta obejmuje nawet sprzedaż działki, aranżację ogrodu i budowę przydomowej farmy fotowoltaicznej. Co ciekawe, większość rozwiązań jest osobiście sprawdzana przez właścicieli firmy w domu pasywnym, w którym mieszkają. Innym przykładem firmy zajmującej się domami pasywnymi jest pracownia architektoniczna MIDI. Jej zespół składa się z pasjonatów i ekspertów w temacie zrównoważonego rozwoju i budownictwa pasywnego. MIDI poza projektowaniem domów energooszczędnych o kosztach ogrzewania nawet 80% niższych niż w tradycyjnym budownictwie, jednocześnie wpisuje swoje projekty w otaczający je krajobraz i otoczenie. Poza tworzeniem projektów nowych budowli, pracownia wykonuje projekty rewitalizacyjnie obiektów o różnej skali.  

Na polskim rynku możemy również znaleźć firmy, które zajmują się tworzeniem produktów mających na celu poprawę wydajności energetycznej budynków. VestaEco rozwija technologie i rozwiązania z zakresu izolacji termicznej.  Ich płyty z włókna lignocelulozowego, poza naturalnym pochodzeniem, są znakomitym izolatorem ciepła. Ich charakterystyka pozwala ogrzać pomieszczenia niewielkim kosztem w zimę, chronić przed gorącem w lecie i oddawać na zewnątrz nadmiar wilgoci. Takie innowacje pozwalają na termomodernizację istniejących budynków, ale też doskonale sprawdzają się przy projektowaniu nowych domów pasywnych.  

Przeczytaj również

Renault - oszczędzanie energii to oszczędzanie środowiska

Przedsiębiorcy stoją przed olbrzymim wyzwaniem związanym z drastycznie rosnącymi cenami energii i niestabilnością rynku energetycznego.

Farmy wertykalne – pionowe uprawy w miastach

Produkcja żywności odpowiada za ¼ wszystkich emisji gazów cieplarnianych, za co w dużej mierze odpowiada transport owoców i warzyw.

Kalety – laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, Odnawialne Źródła Energii

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Efektywność Energetyczna i Odnawialne Źródła Energii są Kalety.

Konin - laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, OZE, Jakość Powietrza

Konin został wyróżniony za kompleksowe podejście do poprawy efektywności energetycznej budynków.

Gdynia – laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, Odnawialne Źródła Energii

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Efektywność Energetyczna i Odnawialne Źródła Energii została Gdynia.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2024