Webinary eksperckie Eco-Miasta stawiają sobie za cel informowanie o najważniejszych wyzwaniach, stojących przed (nie tylko) polskimi miastami oraz odpowiedziach, realizujących ideę zrównoważonego rozwoju w praktyce.
Punktem wyjścia do debat, w których udział brać będą przedstawiciele samorządów, instytucji publicznych oraz ośrodków eksperckich, będą m.in. najważniejsze wydarzenia, dobre praktyki czy publikacje, promujące przyjazne dla ludzi i środowiska miasta.
Pierwsze z wydarzeń zrealizowane zostanie we współpracy z Forum Energii, realizującym skierowany do samorządów projekt LeadAir. Doświadczenia Forum w zakresie promowania przyjaznych dla klimatu rozwiązań, które równocześnie przyczyniają się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, zestawione zostaną z osiągnięciami miast, biorących udział w poprzednich edycjach konkursu Eco-Miasto oraz instytucji, promujących proklimatyczne rozwiązania w miastach.
Lokalne inwestycje w poprawę efektywności energetycznej czy rozwijania OZE są dziś - w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - nie tylko działaniami poprawiającymi jakość powietrza czy zmniejszającymi emisje gazów cieplarnianych. Muszą być również rozpatrywane w kontekście zmniejszania zależności od paliw kopalnych, w szczególności z Rosji. Istotnym kontekstem, w którym są dziś realizowane, to również kwestie ekonomiczne, związane z szokiem podażowym, inflacją czy kosztami życia.
Powitanie uczestników
Bartłomiej Kozek, Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Kilka słów o Programie LeadAir
Anita Cieślicka, Forum Energii
Panel dyskusyjny
Prowadzenie - Bartłomiej Kozek, Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Sesja pytań i odpowiedzi
Podsumowanie, zakończenie spotkania