Pierwszy dzień konferencji upłynął pod znakiem inspirujących przemówień i dyskusji.  Poruszaliśmy zagadnienia zielonej transformacji połączonej z odbudową po pandemii i adaptacją do wyzwań kryzysu klimatycznego. Ogłosiliśmy też wyniki konkursu Eco-Miasto 2021 dedykowanego polskim samorządom realizującym prośrodowiskowe projekty miejskie.  

Wydarzenie otworzyła Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska. W swoim wystąpieniu odniosła się do idei Zielonej Odbudowy. Tegoroczne hasło przewodnie projektu, -Zielona Odbudowa, ma nam sygnalizować, że nadszedł czas na radykalne zmiany – „Potrzebujemy bezpiecznej przyszłości, a ta możliwa będzie, jeśli słuchając głosów liderów świata nauki, polityki, biznesu, think-tanków, ONZ, postawimy na zieloną odbudowę.”  

Następnie głos zabrała Justyna Glusman, Dyrektor Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni z Urzędu m.st. Warszawy.  Zasygnalizowała, że stoimy wobec wyzwań, w których ludzkość nie ma jeszcze doświadczenia, podkreślając, że ważne są odważne i odpowiedzialne postulaty kierowane z samorządów do władz centralnych. Podkreśliła, że chcąc osiągnąć globalne zmiany należy dążyć do zmiany wzorców konsumpcji, niemarnowania żywności, wymiany źródeł ciepła na ekologiczne i pogodzenie tych celów z zasada sprawiedliwej transformacji – to zadania, przed jakimi stoją samorządowcy. Warszawa motywuje mieszkańców do zmiany stylu życia i podnoszenia świadomości w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez edukację, realizowane programy ale także intensywne nasadzenia zieleni, nowe parki, powiększanie lasów miejskich.  

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka w swoim wystąpieniu odniósł się do idei Zielonej Odbudowy, jako ważnej nie tylko dla okresu wychodzenia z epidemii COVID-19, ale przede wszystkim dla przemyślenia naszego miejsca w świecie. Minister zaznaczył, że w zielonej odbudowie ważne jest aby inspirować się rozwiązaniami pochodzącymi z natury.  Mówiąc o wizji zielonych miast, Minister nawiązał do programu Miasto z Klimatem. Wskazał na konieczność poszerzenia współpracy pomiędzy szczeblami samorządowymi. “Zależy nam na pionierach, którzy będą inspiracją dla pozostałych i źródłem satysfakcji dla mieszkańców” —  powiedział Michał Kurtyka.  

Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet zachęcił natomiast do szczególnego potraktowania tematu Zielonej Odbudowy w okresie przed konferencją COP26, jaka rozpocznie się za trzy tygodnie w Glasgow. Ambasador odniósł się do transformacji energetycznej i zielonego wodoru, mówił o szansie dla Europy na zbudowanie energetycznej niezależności na przyszłość. „Ochrona planety dotyczy każdego z nas. Nikt nie może pozostać w tyle.”— podkreślił Frédéric Billet. 

Po wystąpieniach otwarcia uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu „Nowe zielone miasta”, który wygłosił, prof. Rafał Matyja z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.  
Mówi o historycznym konflikcie między technologią i zdrowiem. Profesor omówił koalicję, jako typ współpracy na poziomie samoorganizacji społecznej. „(…) Ważne jest, żeby nie oglądać się na innych. Gdybyśmy stworzyli w Polsce koalicję ekologów urbanistów, ale też polityków, to taki związek ma dużą skuteczność w państwie demokratycznym.” — przekonywał. Wykład zakończył sugestią, że by żyć w zgodzie z ideą zdrowego miasta, państwo powinno umożliwić utrzymanie policentrycznego systemu osadniczego w Polsce. 

Wysłuchaliśmy także dwóch debat: 

  • “Zielona Odbudowa”, debata dedykowana była naszej gotowości na redukcję co najmniej 55% dwutlenku węgla do 2030 roku, a także o wyzwaniach przyszłości. W wielu wypowiedziach pojawiało się stwierdzenie, że zielona odbudowa zaczyna się od zmiany myślenia.  
  • „Innowacje dla Eco-Miast”, na przykładach dobrych praktyk miejskich omówione zostały technologiczne i społeczne aspekty wdrażanych innowacji skutkujących redukcją emisji dwutlenku węgla, ale też korzyściami ekonomicznymi i wzrostem jakości życia mieszkańców. 

 

Przeczytaj również

04.09.2024

Warsztaty ze zrównoważonej mobilności w Krakowie

Ambasada Francji w Polsce i UNEP/GRID-Warszawa, we współpracy z partnerem strategicznym Renault Group, zapraszają na kolejne warsztaty „Zrównoważona m…
02.09.2024

Webinar „Zielono-błękitna infrastruktura i jej znaczenie w podnoszeniu odporności miejskich ekosystemów”

Ambasada Francji w Polsce i UNEP/GRID-Warszawa, we współpracy z partnerem strategicznym NHOOD Polska, zapraszają na webinar „Zielono-błękitna infrastr…
08.08.2024

Ostatni dzwonek na zgłoszenie do konkursu

Statuetki za działania wspierające zrównoważony rozwój miast są przyznawane w konkursie Eco-Miasto już od 11 lat.
06.08.2024

Znamy datę konferencji Eco-Miasto 2024

Już 24 października w Centrum Nauki Kopernik kolejna odsłona wydarzenia o miastach i dla miast.
09.07.2024

Warsztaty ze zrównoważonej mobilności w Gdyni

Ambasada Francji w Polsce i UNEP/GRID-Warszawa, we współpracy z partnerem strategicznym Renault Group, zorganizowały warsztat w ramach realizowanego p…

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2024